Hortikültürel (İyileştirme Bahçesi)

Hortikültürel terapi diğer bir adı ile iyileştirme bahçesi fiziksel ve zihinsel engeli bulunan çocuklarımız için verilen doğaya dayalı bir aktivite bütünüdür. İnsan gelişiminde doğanın ve doğallığın büyük etkisi olduğuna inanan uzman kadromuz ile eğitici ve geliştirici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Hortikültürel Tedavi Yöntemi Hangi Rahatsızlıklar İçin Uygundur?

  • Down sendromu,
  • Otizm,
  • Özgül öğrenme güçlüğü,
  • Dil ve konuşma bozukluğu,
  • Fizik tedavi gerektiren rahatsızlıklar,
  • Psikolojik rahatsızlıklar

Hortikültürel Tedavi Yöntemi Nasıl Uygulanmaktadır?

İnsan yapısı gereği doğanın bir parçasıdır. Ancak günümüzde gelişen ve betonlaşan toplumda insanın doğa ile iç içe olması git gide daha zor hale gelmektedir. Hortikültürel tedavi yöntemi birçok rahatsızlığın tedavinde etkin olarak kullanılan doğaya dayalı bir yöntemdir.

Doğa insanın içinde bulunduğu psikolojik ve bilişsel rahatsızlıklardan arınmak ve iyileşmek için başvurabileceği en sağlıklı yollardan biridir. Doğaya dayalı uygulanan yöntemler ile toprak ve bitkiler ile iç içe, kişinin mental olarak da ferahlamasını sağlayan uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

İyileştirme bahçesi uygulamaları çocuklarımız için hem sorumluluk bilincini geliştirmeye yönelik bir uygulama iken hem de bilişsel sıkıntılarının hafiflemesini sağlayan bir uygulamadır. Hortikültürel tedavi birçok yönden insanın ihtiyacı olduğunu dahi farkında olmadığı gereklere ulaşmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Randevu ve Diğer Sorularınız İçin Bizi Arayın!

Merkezimizde verilen eğitimler tamamen devlet destekli olarak verilmektedir. İletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşarak değerlendirme, servis, özel eğitim ve randevu alma gibi süreçler hakkında destek alabilirsiniz.