Zihinsel Yetersizlik Nedir?

zihinsel-yetersizlik-nedir

Zihinsel yetersizlik, halk arasında daha çok bilinen adı ile zeka geriliği oldukça zor ve erken teşhisin önemli olduğu bir gelişim bozukluğudur. Çocukluktan itibaren çocuğun akranları ile olan ilişkilerinde başarısız olması, akademik bağlamda başarısız olması gibi nedenler ile fark edilir. Zihinsel yetersizlik nedir sorusunun cevabı tüm toplum tarafından bilinmesi gereken bazı hususları içermektedir.

Zihinsel yetersizlik çocuk için küçük yaşlardan itibaren kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Bu noktada zihinsel yetersizlik ile karşı karşıya olan çocuklar için ebeveynlerinin ilgili ve dikkatli olması büyük önem taşıyan bir husustur. Bebeklikten itibaren fark edilebilir belirtiler gösteren bu rahatsızlığın tedavisi ne kadar erken başlarsa çocuk için o kadar faydalı olmaktadır.

 Zihinsel Yetersizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zihinsel yetersizlik belirtileri çocuğun kendi kendini ifade etmeye başladığı bebeklikten itibaren görülmeye başlar. Bu noktada tuvalet eğitiminde aşırı güçlük çekilmesi, yürüme sorunları, iletişim sorunları gibi birçok belirtisi olabilmektedir.

Çocuğunuzun zihinsel yetersizlik belirtileri gösterip göstermediğinden şüpheleniyorsanız aşağıda yer alan belirtileri değerlendirebilirsiniz.

  • Bireyin kendini koruma güçlüğü çekmesi,
  • İletişim sorunları,
  • Sosyal ilişki kurma güçlüğü,
  • Kişisel bakım sorunları,
  • Öğrenme sorunları,
  • Anlama ve kendini ifade etme sorunları zihinsel yetersizlik belirtileri arasında en yaygın olanlardır.

Zeka geriliği bireyin yeteneksiz ya da beceriksiz olması ile ilgili değildir. Bu bireyin doğuştan gelen bir unsur olarak zeka seviyesinin yaşıtlarına oranla düşük olması durumu olarak nitelendirilmektedir. Çocuğunuzda zeka geriliği şüphesi taşıyorsanız IQ testi yaptırarak bu durumu netleştirebilirsiniz.

zihinsel-yetersizlik-tedavisi

Zihinsel Yetersizlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zihinsel yetersizlik bireylerin kendi ellerinde olmadan anlamada ve öğrenmede güçlük çekmelerine, yaşıtlarına oranla daha geç öğrenmelerine ve iletişim sorunları yaşamalarına neden olan bir rahatsızlıktır. Söz konusu olan zihinsel yetersizlik için uygun tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Zihinsel yetersizlik doğum öncesinde, doğum sırasında ya da doğum sonrasında ortaya çıkabilir. Bireyin yaşadığı zihinsel yetersizlik durumunun ne kadar erken fark edilirse o kadar erken tedaviye başlanması gerekir. Bu noktada uzman kadromuz ve profesyonel özel eğitim yöntemlerimiz ile çocuklarınız için uygun eğitim almalarını sağlayabilirsiniz.

Zihinsel yetersizlik yaşayan çocuklarımız için özel olarak tasarlanan eğitim yöntemleri ve deneyimli uzman kadromuz ile eğitim almaları için doğrudan özel eğitim merkezimize başvurabilirsiniz.