Özel Eğitim Nedir?

ozel-egitim-nedir

Özel eğitim, normal gelişim düzeyinden farklı gelişim gösteren ve eğitim öğretim olanaklarından faydalanamayan bireyler için verilen bir eğitim bütünüdür. Fiziksel ya da bilişsel kaynaklı olarak ortaya çıkan bazı durumlar, gelişimsel gerilikler bireylerin özel eğitim almalarını gerekli kılabilir. Özel eğitim nedir? sorusuna verilebilecek en yalın cevapları yazımızda derledik.

Özel Eğitim Nedir? Kimlere Verilir?

Özel eğitim olanakları her yaştan birey için ihtiyaca bağlı olarak değerlendirilmesi gereken bir eğitimdir. Bu eğitim merkezlerinde verilen eğitimler bireye yönelik olarak düzenlenen ve bireyin gelişimini yakından inceleyen eğitimlerdir.

Özel eğitim merkezlerinde verilen eğitimlerden faydalanmak için bireyin özel eğitim değerlendirmelerinden geçmesi ve eğitim alabileceğine dair raporu olması gerekir. Özel gereksinimli çocuklar için hazırlanan Özel eğitim merkezi farklı birçok alanda bireylerin gelişimi için faaliyet gösteren bir kurumdur.

Konak Özel eğitim imkanlarından faydalanmak isteyen her birey gerekli rapor ve değerlendirmeler ışığında özel eğitim olanaklarından faydalanabilir. Söz konusu olan özel eğitim seçenekleri erken yaşlardan itibaren verilmeye başlanmalıdır.

İlginizi Çekebilir! Konak Özel Eğitim Hizmetleri

Bireyin gelişimi ve toplumsal ortamlarda kendini ifade edebilmesi, hayatı boyunca daha sağlıklı bir hayat yaşayabilmesi için özel eğitim küçük yaşlardan itibaren alınmaya başlanmalıdır. Çocukluk çağı bireyin gelişimsel olarak en hızlı ve etkili geliştiği dönemdir. Bu dönemde alınan eğitimler bireyin gelişimi için büyük önem taşır.

ozel-egitim-neden-gereklidir

Özel Eğitimin Amaçları Nelerdir?

Özel eğitim bireylerin gelişimlerine uygun eğitimlerden faydalanmalarını hedefleyen eğitim bütünüdür. Her birey öğrenmek için farklı yöntemler tercih eder. Bireyin öğrenme gücü üzerinde fiziksel ve bilişsel gelişim durumu da etkilidir.

Özel eğitim imkanları ile bireylerin;

  • Toplumda kendini ifade edebilen,
  • Ortak alanlarda bulunabilen,
  • İnsanlarla iletişim kurabilen,
  • Uyumlu ve toplumsal rollerini yerine getirebilen,
  • Bağımsız ve kendi kendine yetebilen,
  • Üretici ve mutlu bireyler olmaları hedeflenmektedir.

Konak özel eğitim merkezimiz bünyesinde özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için verilen birçok farklı özel eğitim imkanı bulunmaktadır. Bireylerin fiziksel ve bilişsel gelişim düzeylerine bağlı olarak farklı eğitimlere ihtiyaçları olabilir. Farklılaşan gereksinimler için birçok bilişsel rahatsızlığın tedavisinde kullanılan özel eğitim yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Özel eğitim yöntemleri ile doğrudan doğruya bireye yönelik verilmektedir. Bireyin bilişsel ve fiziksel gelişimi göz önünde bulundurularak gerçekleştirilen özel eğitimler ile kendini daha iyi ifade edebilen, üretken bireyler yetiştirilebilmektedir.